گروه: جهان
تاریخ: ۱۰:۰۹ :: ۱۳۹۴/۱۰/۰۱
ضرر ۱۱ میلیاردی ترکیه از تنش با روسیه

عصر تبریز: حزب جمهوریخواه خلق ترکیه با انتشار گزارشی اعلام کرد که این کشور از تنش با روسیه سالانه متحمل حدود ۱۱٫۵میلیارد دلار خسارت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری جمهوریت، در گزارش حزب جمهوریخواه خلق بزرگترین حزب مخالف در مجلس ترکیه آمده است: ضررهای مستقیم تنش میان آنکارا و مسکو به بخش اقتصاد ترکیه سالانه حدود ۶٫۵ میلیارد دلار برآورد می شود.

این گزارش که از سوی دو تن از اقتصاددانان حزب یاد شده تهیه شده است، اضافه می کند: با احتساب ضررهای ناشی از ‘تجارت چمدانی’ میان این دو کشور ( صادرات کالاهای همراه مسافر از ترکیه به روسیه) این خسارت به ۸٫۵ میلیارد دلار می رسد.

در این گزارش با اشاره به کاهش چشمگیر سفر جهانگردان روس به ترکیه ، آمده است: در آمد سال گذشته ترکیه از سفر حدود ۳٫۵ میلیون شهروند روسیه برای گردشگری به ترکیه ، حدود ۲٫۹ میلیارد دلار بود که با احتساب این رقم به عنوان ضرر ، خسارت وارده به اقتصاد ترکیه سالانه به حدود ۱۱٫۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

در پی اقدام ترکیه در سرنگون کردن جنگنده روسی در سوریه، روابط آنکارا و مسکو رو به تیرگی نهاد و روسیه تحریمهایی را در زمینه های تجاری ، گردشگری ، کشاورزی و مواد غذایی و فعالیتهای علمی علیه ترکیه به مورد اجرا گذاشت.

منبع: ایرنا

کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز

پاسخی بگذارید

سوال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.