تاریخ: ۴:۰۱ :: ۱۳۹۴/۰۳/۲۴
فرار رو به جلوی خانم رئیس در مقابل مخترع جوان

 

عصر تبریز:طی روزهای گذشته اخبار تاسف باری از آتش سوزی گسترده در جنگل های زاگرس در استان ایلام از سوی رسانه های داخلی منتشر شد که بخش عظیمی از پوشش گیاهی و همچنین جانوارن این منطقه را به کام خود کشید. در بخشهایی از این مناطق، آتش بوسیله نیروهای مردمی و شماری از نیروهای دولتی با بیل و کلنگ کنترل شد!

فعالیت های بی تدبیر و بدون ابتکار عمل خانم ابتکار در سازمان حفاظت محیط زیست بعد از این آتش سوزی ها، فارغ از بحث بحران دریاچه ارومیه و ریزگردها، انتقاد های گسترده ای را در پی داشته است.

اما آنچه که در این میان باز هم همانند دیگر مشکلات زیست محیطی به چشم می خورد، فرار مسئول سازمان حفاظت محیط زیست از مسئولیت این آتش سوزی ها بود!  معصومه ابتکار که سابقه سکوت متعددی در برابر بسیاری از بحران های زیست محیطی از جمله بحران دریاچه ارومیه و ریزگردها را دارد در این مورد خاص نیز با موضع گیری عجیب خود اعلام کرد: جنگل‌های آتش‌گرفته جزو مناطق حفاظتی محیط زیست نبود و مسوولیت آن با سازمان جنگل‌ها بود! ادعایی که بلافاصله از سوی مدیر کل منابع طبیعی استان ایلام رد شده و توپ مجددا به زمین سازمان حفاظت محیط زیست روانه شد.

در ادامه این انتقاد ها به سازمان حفاظت محیط زیست، صفحه فیس بوک خانم ابتکار شاهد مجادله رضا کهولی مخترع برتر جهانی و رئیس انجمن نخبگان آذربایجان شرقی که یکی از فعالین محیط زیست استان نیز می باشد، با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بود.

کهولی طی  کامنتی در صفحه فیس بوک خانم ابتکار ضمن انتقاد از عملکرد مدیریتی وی ، سوختن جنگل های ایلام، کویر شدن دریاچه ارومیه و در نهایت نابودی بخشی از زیست بوم ایران را به ایشان تبریک گفت.

IMG_20150617_075251-1

خانم ابتکار نیز در پاسخ به این انتقاد نوشت:

آقا رضا از شما هم ممنون که در دوران ۸ سال نابودی طبیعت ایران در دوران آقای احمدی نژاد، که هیچ مسئولی هم پاسخگو نبود، از شما هم صدایی نبود، اکنون به لطف خدا مردم بدن لکنت زبان به مسئولین انتقاد می کنند و از آنها بابت این شکایت نمی شود و دولت تلاش می کند برای حفظ محیط زیست؛ بله ممنون از شما.

 

کهولی نیز در پاسخ به فرار رو به جلو و توجیه کم کاری های سازمان حفاظت محیط زیست نوشت:

IMG_20150617_075254-1

۱)لطفا حرف های آقای رئیس جمهور رو کپی نکنید.

۲)در هشت سال دولت گذشته بعنوان یک نخبه جهانی تندترین انتقادها را در خصوص دریاچه ارومیه و محیط زیست کردم و هزینه اش را نیز پرداخت کردیم.همان زمان که خانم دکتر؛ شما و بقیه درگیر کارهای سیاسی غیر محیط زیستی بودید.

۳) بی کفایتی دولت گذشته چه ربطی به عملکرد افتضاح شما داره؟ چون آنها بی کفایت و بی تدبیر بودند، ملت حق انتقاد از شما رو ندارند؟ انگار شماها حواستان نیست که این مردم بودند که شما رو به سر کار آورده اند و ولی نعمتان واقعی این مردم هستند.

۴) خداوند استعفا رو آفریده برای این روزها. وقتی نمی توانید تاثیری در حفظ محیط زیست داشته باشید، ماندن ضرورت ندارد !

۵) زنده باد مخالف من!

 

با ارادت

رضا کهولی دبیر انجمن نخبگان آذربایجان شرقی

 

غفلت و بی تدبیری دولت گذشته در قبال مسائل زیست محیطی و برخی زمینه های دیگر بر همگان پر واضح و مبرهن است و در آن شکی نیست، ولی نکته ای که در پاسخ خانم ابتکار به انتقاد کهولی قابل تامل می باشد، فرار رو به جلو و توجیه بی تدبیری و کم کاری مدیریت ایشان در سازمان حفاظت محیط زیست است. متاسفانه اخیر هر کسی که  از دولت انتقاد می کند جزو دلواپسان و یاران احمدی نژاد محسوب می شود و این نکته نیز در پاسخ خانم ابتکار که کهولی را به سکوت در زمان دولت احمدی نژاد محکوم کرده است به وضوح دیده می شود. در حالی که تندترین مصاحبه  ها در انتقاد از عملکرد ضعیف دولت گذشته در قبال محیط زیست از سوی دبیر انجمن  نخبگان آذربایجان شرقی صورت گرفته است. با یک جستجوی ساده اینترنتی انبوهی از لینک مصاحبه های رضا کهولی در خصوص بحران دریاچه ارومیه و راهکارها و پیشنهادات این مخترع جوان روبرو خواهید شد که اکثریت این مصاحبه در زمان ریاست جمهوری احمدی نژاد انجام شده است.

نکته ی دیگری که در پاسخ کهولی به خانم ابتکار نهفته شده این است که متاسفانه برخی از مسئولین دولت فعلی کم کاری ها یا بی تدبیری های خود را در زمینه های زیست محیطی بویژه در مورد در مورد دریاچه ارومیه در سایه عملکرد غیر قابل دفاع دولت گذشته می پوشانند و به این موضوع بسنده می کنند که امنیتی که در دولت گذشته بر موضوع دریاچه ارومیه حاکم بود در دولت تدبیر و امید برداشته شد، در تایید این موضوع شکی نیست و جای بحثی هم ندارد ولی آیا این پاسخ برای توجیه عملکرد ضعیف دولتی که خود را دولت محیط زیستی میداند کافی است؟  مخلص کلام آنکه وضعیت فعلی محیط زیست و کارنامه دولت در این خصوص غیر قابل دفاع می باشد و لازم تا دیر نشده ، آقای ریس جمهور تدبیری بیاندیشد.

کانال تلگرام پایگاه خبری عصر تبریز

پاسخی بگذارید

سوال امنیتی * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

نظرات کاربران (۷)

 1. samad

  damet garm reza khub javabesho dadi
  azarbaijan diarimiz kaholi iftikharimiz

 2. فرهنگ

  خانم ابتکار بهتره به جای رسیدگی به موضوعات و جریان های سیاسی به فکر محیط زیست باشین
  وقتی یک نفر با گرایش های خاص میشه رییس! چه انتظاری دارین
  دغدغه ما دریاچه ارومیس نه مشکلات داخلی جریان های سیاسی
  از مهندس کهولی به خاطر دغدغه های محیط زیستی نهایت تشکرو دارم جواب کوبنده ای دادن به خانم رییس!

 3. نگار

  خانم ابتکار درسته که دولت گذشته در بحث محیط زیست منفعل بود ولی دلیل نمیشه شما اونو علم کنید! من بعنوان یک آذری از عملکرد دولت در قبال دریاچه ناراضیم هر چند نسبت به دولت قبل بهتر بوده ولی با شعار دولت خیلی فاصله داره

 4. رضا

  همش این جمله رو تکرار می کنن که دولت قبل اینطوری بود پس ما هم اینطوری باشیم مشکلی نداره
  ملت به شما رای دادن که چون حس کردن کلید حل مشکل در دستان رییس جمهوره
  نه اینکه بیاین و قفلهای ۸ سال گذشته رو برامون تشریح کنید و بگید قفلش عجب قفلیه
  ول کنید گذشته رو
  چرا انداختن تقصیرها تو جهان سوم باب شده چرا

 5. الیاس

  در عجم از این همه توجیه برای یک اشتباه و پذیرش کم کاری!
  پذیرفتن اشتباه راحت تر نیست خانم ابتکار؟

 6. حسین

  آذربایجان به داشتن امثال کهولی می بالد .
  یاشاسین آذربایجان
  ِیاشاسین کهولی
  یاشاسین ایران

 7. وحید

  خانم ابتکار به جای فرافکنی به بحث دریاچه ارومیه پرداخت کنید افرادی چون کهولی که دغدغه زیست محیطی دارن نباید به حاشیه رانده شوند
  توهین شما به کهولی غیرقابل قبوله ایشون دلواپس نیستن دلواپس دلواپسان